Jak vybrat knihovnu?

Při výběru knihovny si musíme uvědomit, že je to prostor, který bude naplněný těžkými knihami či dokumenty, které chceme chránit před prachem, případně před zraky návštěvy. Knihovna by měla splňovat požadavky na co nejvíce úložného prostoru při zachování reprezentativního vzhledu v obývacím prostoru či pracovně. Jak tedy vybrat tu správnou a na co se zaměřit?

Knihovna by měla ladit alespoň s nábytkem v místnosti

Materiál

Materiál, ze kterého je knihovna vyrobená, by měl korespondovat s nábytkem v místnosti, ve kterém bude knihovna umístěná.

Lamino

Knihovny z lamina jsou oblíbené pro svou relativní stálost materiálu. Kvalitnější laminové knihovny jsou opatřené ABS hranami, které působí navíc protinárazově. Lamino je také tvárné, a tak můžete narazit na originálnější kousky než jenom klasické policové knihovny.


Dřevo

Dřevo je klasickým materiálem pro výrobu knihoven. Na rozdíl od lamina nebo třeba plastu, ale není dřevo příliš tvárné a ohebné, a proto zde čekejte spíše umírněnější a klasické kusy nábytku, nic příliš originálního. Velkou výhodou je však jeho odolnost a stálost. U knihoven z masivu je potřeba do budoucna počítat s pravidelnou údržbou, jako je například lakování nebo voskování, u tropických dřevin je to olejování. Časem se také může lehce změnit odstín barvy dřeva.


MDF

Moderní materiál MDF, který se chová podobně jako dřevo. Z tohoto materiálu se vyrábí například dvířka kuchyňských linek. Zjednodušeně řečeno se jedná o zafóliovaný presovaný papír. Folie může být provedena v mnoha barevných variantách nebo dřevěných dezénech. Při odření nebo poškrábání se však nedají rýhy zamaskovat speciálními tmely nebo vosky. Tento materiál trpí ve vlhkém prostředí, které ovšem nesvědčí ani knihám.

Otevřená či uzavřená?

Při výběru knihovny také myslete na to, jak často čtete a co všechno chcete v knihovně mít. Pokud nechcete, aby se z vašich knížek staly jen lapači prachu, pořiďte si raději uzavřenou knihovnu, například se skleněnými dvířky, kde budou knížky chráněné před prachem. Knihy, případně i fotky a různé drobné dekorace, mohou být v takovéto uzavřené knihovně i hezky nasvícené. Na druhou stranu nebudete mít ke knihám lehký přístup, pokud například často saháte po encyklopediích nebo slovnících pro ověření informací či textu.

Knihovnu můžete zařídit i na neočekávatelných místech

Otevřené knihovny, ze kterých na vás knížky vykukují z poliček, pak přímo ponoukají ke čtení. Jsou vhodné pro náruživé čtenáře nebo pro ty, kteří mají rádi otevřený prostor. Kromě knížek sem ale samozřejmě můžete umístit i jiné věci, například gramofon s deskami, květiny nebo dekorační skleničky, je ale potřeba počítat s častějším utíráním prachu.

Otevřená knihovna z masivu se stane dominantou vaší pracovny či obývacího pokoje

Tip

Pokud nevyužijete všechny police v plné šíři, budou se vám hodit zarážky na knihy, díky kterým nebudou knížky padat.

Na velikosti záleží

Velikost knihovny se odráží od velikosti vaší knižní sbírky a samozřejmě podle velikosti bytu či domu. Spočítejte si, kolik knížek aktuálně máte a ideálně tento počet rozšiřte podle toho, jakým tempem se vaše sbírka rozrůstá. Police by měly být silné minimálně 1,8 cm, aby unesly váhu knih. Knihovna nemusí být extra hluboká, stačí i 30 cm, pokud nemáte sbírku encyklopedií nebo Ottových slovníků naučných. V bytě můžete pro knihovnu využít každý volný kout, například v zádveří, stačí na volné stěny namontovat pár poliček. V domě se nebojte knihovně věnovat celou jednu stěnu. Pokud máte hodně knih, ale málo prostoru, vybírejte hlubší knihovnu, ve které můžete knihy stavět do dvou řad.

Nebojte se využít každý volný prostor

U knihoven širších než 80 cm jsou důležité zpevňující prvky pod policemi, nebo je dobré mít police silné alespoň 2,3 cm.

Knihovny do dětského pokoje

Dětské knihovny by neměly mít skleněná dvířka, nejlepším typem do dětského pokoje jsou otevřené knihovny. Děti budou mít snadný a rychlý přístup ke knížkám nebo hračkám, které budou mít v knihovně uložené. Bílé knihovny si děti mohou samy vyzdobit samolepkami nebo malbami. Dětské knihovny bývají ve veselých provedeních, například mohou vypadat jako domeček pro panenky, letadlo nebo auto.

Dětské knihovny bývají ve veselém provedení

Veškerý nábytek v dětském pokoji musí být přimontován ke zdi.

Co by měla mít každá knihovna

  • Korpus v dezénu okolního nábytku
  • Knihovna by měla mít sokl nebo nožičky ladící s okolním nábytkem
  • Případná dvířka mohou být stejná jako korpus nebo skleněná, případně i zcela kontrastní ke korpusu
  • U velkých knihoven se hodí připevněné osvětlení, které bude nasvěcovat obsah knihovny pro lepší orientaci

Pokud potřebujete doplnit svou knihovnu, přečtěte si našeho rádce Jak vybrat knihu